O nas

O nas

CO TO JEST COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA?

COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA to społeczno-artystyczny projekt realizowany przez Alicję Wysocką (www.alfaomegi.com) oraz społeczność Mathare Valley, nawiązujący do tradycji ruchów spółdzielczych.

Cooperative Spółdzielnia Ushirika rozpoczęła swoją działalność 23 stycznia 2017 roku w slamsie Mathare w Nairobi w Kenii. Jej siedziba znajduje się na piętrze tuż nad Mathare Art Gallery. Projekt udało się zrealizować dzięki pomocy i wsparciu Fundacji Razem Pamoja.

ZAŁOŻENIA COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA:

1. Kolektywne tworzenie
Podstawę funkcjonowania spółdzielni stanowi praca kolektywna dzięki której jej członkowie wymieniają się doświadczeniami, umiejętnościami oraz rozwijają własną kreatywność. Działanie Spółdzielni Ushirika wywodzi się z tradycji plemiennych, charakterystycznych dla tego regionu świata, codziennej pracy towarzyszą rozmowy i wspólne spożywanie posiłków. W odróżnieniu od funkcjonowania typowej manufaktury praca w spółdzielni nie polega na biernym odtwarzaniu gotowych projektów. Jej członkowie aktywnie wpływają na ostateczny kształt wytwarzanych przez siebie produktów.

2. Zapewnienie bezpieczeństwa pracy
Spółdzielnia zapewnia bezpieczne i zdrowe warunki pracy. Członkowie spółdzielni mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne.

3. Zmiana ekonomicznej i społecznej sytuacji osób zatrudnionych w Cooperative Spółdzielnia Ushirika. Pracujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 9 -16 z przerwą na lunch.

4. Dobre samopoczucie i komfort pracy
Spółdzielnia zapewnia produkty spożywcze do posiłków, które członkowie wspólnie przyrządzają i spożywają, umacniając pracownicze i koleżeńskie więzi. Kobiety mają możliwość przyjścia do pracy z dziećmi.

5. Nauka umiejętności, przystosowywanie do rynku pracy
Nauka oraz wymiana umiejętności stanowi podstawowe motto Spółdzielni Ushirika. Osoby w niej zatrudnione nauczyły się szyć od podstaw.

6. Wykorzystanie lokalnych materiałów i recykling
Spółdzielnia korzysta z lokalnych materiałów, tym samym wspierając miejscową ekonomię. Recyklingowi poddawane są zużyte opony oraz siatki plastikowe.

DLACZEGO USHIRIKA?

USHIRIKA (z suahili) ugrupowanie, kolaboracja, społeczność, grupa interesów, kooperatywa, spółdzielnia, organizacja, społeczeństwo, współpraca.

OSIĄGNIĘCIA COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA:

- podczas spotkań warsztatowych nauczyliśmy się obsługiwać manualne oraz elektryczne maszyny do szycia
- nauczyliśmy się szyć mundurki szkolne, spódnice, sukienki dla dzieci, robić na drutach oraz szydełku, tkać paski do sandałów z torebek plastikowych
- do maja tego roku wykonaliśmy ponad 200 toreb (plecaków, plecaków szkolnych oraz toreb podróżnych)
- nasze pierwsze zlecenie polegało na uszyciu kostiumów dla grupy młodych tancerzy ze slamsu Mathare
- członkinie spółdzielni z okazji otwarcia Mathare Art Gallery wyreżyserowały i odegrały przedstawienie teatralne „Women Drama” dla społeczności slamsu
- przed spółdzielnią powstał POP UP warsztat przeznaczony dla szewca z Mathare, we współpracy z którym wykonaliśmy kolekcje sandałów z plastikowych torebek
- spółdzielnia projektuje wzory sitodruków przeznaczone na materiały
- pracujemy nad wydaniem tomiku poezji oraz rysunków jednej z członkiń
- spółdzielnia zapewnia nowym członkom edukację oraz doskonalenie umiejętności w zakresie szycia

COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA TERAZ:

Członkowie:
Diana Adhiambo, Margert Adhiambo, Philgona Aluo, Brian Bera, Mary Mueni, Ann Mwikali, Millicent Ochieng, Susan Odhiambo, Rose Onyango, Nancy Opondo, Maureen Otieno, Alicja Wysocka

Spółdzielnia dysponuje 9 maszynami do szycia (w tym 3 elektrycznymi). Obecnie jej członkowie zajmują się produkcją plecaków szkolnych oraz mundurków dla szkół w slamsie Mathare oraz w Nairobi oraz w Polsce

DLACZEGO TYLE TO KOSZTUJE?

Nie płacisz za markę, ale zapewniasz miejsca pracy osobom wykluczonym przez system ekonomiczny. Przyczyniasz się do sprawiedliwej redystrybucji dóbr.

CO SIĘ DZIEJE Z ZYSKAMI?

Zysk ze sprzedaży jest przeznaczany na:
Pensję dla członków spółdzielni oraz jej funkcjonowanie, tj. opłatę czynszu, materiałów, igieł, nici, naprawę maszyn do szycia oraz zakup produktów spożywczych na posiłki dla członków spółdzielni oraz wynagrodzenie dla nauczycieli.

PRZYSZŁOŚĆ COOPERATIVE SPÓŁDZIELNIA USHIRIKA; ZAGROŻENIA I RYZYKA

Aby spółdzielnia mogła dalej działać i rozwijać się, potrzebujemy Twojej pomocy.
Kupując wyroby spółdzielni, zapewniasz miejsca pracy dla jej członkow.

POŁĄCZMY SIŁY!

Kim jesteśmy

 

Diana

Diana Adhiambo

Mieszkam od dwóch lat w slumsie Mathare. Zanim dołączyłam do Ushiriki, byłam gospodynią domową. Moim marzeniem jest być profesorką. Mam 27 lat i jedno dziecko. Gdybym miała szansę pomóc innym, słabszym kobietom w poprawie ich życia, byłabym szczęśliwa.

W miłości szacunek i troska są obowiązkowe.

Maggi

Margert Adhiambo

Mieszkam w Mathare od 20 lat. Mam 45 lat i siedmioro dzieci. Pracowałam dorywczo jako kracowa przed dołączeniem do Ushiriki. Moim marzeniem jest być świetną krawcową.

Miłość jest szczęściem.

Phillo

Philgona Aluo

Mieszkam w slumsie Mathare od 5 lat. Mam 26 lat i 7-miesięczną dziewczynkę. Moim marzeniem jest chociaż raz w życiu być menadżerem w przedsiębiorstwie. Zanim dołączyłam do Ushiriki, byłam dziewczynką.

Miłość jest Bogiem.

Brian Bera

Brian Bera

Jestem nauczycielem w Coopearative Spółdzielnia Ushirika. Pracowałem jako kontroler jakości w fabryce. Nie mieszkam w slamsie Mathare, ale w dzielcnicy Nairobi – Komarock. Mam swój własny warsztat krawiecki.

Mary

Mary Mueni

Mieszkam w slumsie Mathare od 2 lat. Mam 34 lata i dwóje dzieci (6-letniego chłopca i roczną dziewczynkę). Byłam gospodynią domową, zanim stałam się częścią Ushiriki. Od dzieciństwa marzyłam, by zostać krawcową i teraz zaczynam spełniać to marzenie.

Miłość jest troską o siebie nawzajem.

Ann

Ann Mwikali

Mieszkam w Mathare od 3,5 roku, mam 20 lat. Byłem gospodynią domową przed dołączeniem do Ushiriki. Moim marzeniem jest stać się świetną krawcową.

Miłość to darzyć kogoś takim samym uczuciem jakim darzysz samego siebie.

Milly

Millicent Ochieng

Mieszkam w slumsie Mathare od 7 lat. Mam 26 lat i dwójkę dzieci (3-letniego chłopca  oraz dwie córki – jedna ma zaledwie 7 miesięcy, 2,5 roku). Prowadziłam sklep, zanim dołączyłam do Ushiriki. Moim marzeniem było zostać krawcową i teraz, tu w Ushirice moje marzenie zaczeło się spełniać.

Miłość jest sposobem odnoszenia się jednej osoby wobec drugiej.

Susan

Susan Odhiambo

Mieszkam w slumsie Mathare od 6 lat. Mam 26 lat i jedno dziecko (dziewczynkę). Zanim dołączyłam do Ushiriki, byłam sprzątaczką. Moim marzeniem jest bycie samozatrudnioną.

Miłość jest zachowaniem jednej osoby wobec drugiej.

Rose

Rose Onyango

Mieszkam w Mathare od 13 lat. Mam 29 lat i trójkę dzieci (siedemnastoletniego chłopca oraz dwie córki – 15 i 11 lat). Zanim dołączyłam do Ushiriki prowadziłam swój mały warsztat krawiecki w slamsie. Moim marzeniem jest móc zapewnić edukację moim dzieciom. Do tej pory nie uzyskały dobrej edukacji.

Miłość to zaproszenie kogoś innego do swojego serca.

Maureen

Maureen Otieno

Mieszkam w slumsie Mathare od 5 lat. Mam 24 lata i dwójkę dzieci (dwuletniego chłopca i czteroletnią dziewczynkę). Zanim dołączyłam do Ushiriki, byłam gospodynią domową.

Gdybym miała możliwość, założyłabym przedszkole i zapewniła edukację mojemu rodzeństwu, które wróciło na wieś.

Miłość to różnorakie stany mentalne i emocjonalne, miłość to wzajemna pomoc, miłość to połączenie dwóch serc – mojego i twojego.

 

Alicja Wysocka

Alicja Wysocka

Przyjeżdżam do slamsu Mathare od dwóch i pół roku. Od początku moim marzeniem było przyjechać tutaj na dłużej, aby wspólnie pracować z lokalną społecznością. Tak powstała Coopearative Spółdzielnia Ushirika.

George Otieno

George Otieno

Od 12 lat mieszkam w slumsie Mathare, od 10 lat robię buty. Odziedziczyłem umiejętności po moim dziadku, który był szewcem. Moim marzeniem jest posiadanie własnej firmy w slumsie Mathare i zatrudnienie w niej wielu młodych bezrobotnych ludzi, dzięki czemu w slumsie powstałoby miejsce pracy a oni zdobyliby nowe umiejętności.

Sklep internetowy Shoper.pl